

Co to jest elektrokardiograf?
Elektrokardiograf zwany również EKG jest specjalistycznym urządzeniem medycznym, które diagnozuje choroby mięśnia sercowego na podstawie czynności bioelektrycznej. EKG to najczęstsze profilaktyczne badanie, można wykonać je nie tylko w szpitalu, czy przychodni, ale też w karetce, a nawet w domu. W trakcie badania ekg specjalista jest w stanie określić pracę serca, jego rytm i prawdopodobne kwestie z niedokrwieniem, nieprawidłowości przewodzenia i co najistotniejsze - cechy zawału. Również lekarz jest w stanie określić, czy impuls elektryczny pobudzający serce do pracy, powstaje prawidłowo i wydostaje się w węzła zatokowego. Elektrokardiografia przydatna jest w diagnostyce wielu chorób sercowych, m.in. arytmii, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego.
Dla kogo badanie elektrokardiografem?
Badanie EKG dedykowane są szczególnie osobą po 45 roku życia bez względu na płeć, u osób takich znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na choroby serca. Jeśli w koligacjach rodzinnych występują choroby serca, również są podstawy do wykonania badania elektrokardiografem. Szczególnym wskazaniem do badania są wszelkie bóle w obrębie klatki piersiowej pacjenta, duszności, zawroty głowy, czy urazy klatki piersiowej. Elektrokardiografia powinna być wstępnym badaniem przed każdym zabiegiem operacyjnym.
Jak wygląda badanie elektrokardiografem?
Do badania nie należy się specjalnie przygotowywać, ale zaleca się ograniczenie wysiłku tuż przed badaniem, jak i picia alkoholu, palenia papierosów czy picia kawy. Nie ma ograniczenia co do picia innych napojów, czy też jedzenia. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, oraz o chorobach neurologicznych, przebytych udarach czy innych chorobach.
Badanie w spoczynku trwa około 5 minut, jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Przed badaniem należy ściągnąć biżuterię jak i zegarek, badanie przeprowadza się zwykle w pozycji leżącej, toteż należy położyć się np. na kozetce, oraz odsłonić klatkę piersiową, oraz okolice kostek, i nadgarstków. Następnie po uprzednim zdezynfekowaniu miejsc i nałożeniu specjalistycznego żelu do nóg i rąk przypinane są elektrody- po jednej na każdą z kończyn, a do klatki przypinane jest kolejnych 6 elektrod. Po zakończeniu badania lekarz zajmuje się interpretacją jego wyników.
Aparat ekg z wózkiem - wózek stanowi podstawowe wyposażenie aparatu ekg co jednak podnosi jego cenę. Cena aparatu ekg zależy od sposobu jego obsługi, rozróżniamy ty urządzenia obsługiwane za pomocą ekranu dotykowego lub sterowane za pomocą przycisków funkcyjnych. Cena uzależniona jest również od ilości kanałów ekg, rozróżniamy w tym zakresie aparaty 3,6 lub 12 kanałowe.