Przejdź do treści

PULSOKSYMETRPULSOKSYMETR

Co to jest pulsoksymetr szpitalny? 

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne do badania pulsoksymentrii, czyli wysycenia krwi tlenem. Mierzy  pochłanianie przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali (czerwonego i podczerwonego). Sygnał dzielony jest na dwie składowe: zmienną i stałą. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetrem można również zmierzyć tętno pacjenta. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pulsoksymetrów  stacjonarne jak i przenośne. Stacjonarne pulsoksymetry wykorzystywane są m.in. w szpitalach i domach opieki, maja one więcej funkcji m.in. badają ilość oddechów czy ciśnienie krwi, co pozwala na na dodatkową diagnozę pacjenta. Pulsoksymetry przenośne zaś są podstawowym wyposażeniem każdej placówki medycznej, ponadto używane są na co dzień w warunkach domowych przez osoby chore na różne dolegliwości sercowe jak i przez sportowców. Rodzaje pulsoksymetrówpulsoksymetr dla dorosłych dla dzieci i noworodków. Pulsoksymetr noworodkowy wyposażony jest w specjalny czujnik- opaskę zakładaną na stópkę lub nadgarstek,  dzięki której możliwy jest dokładniejszy pomiar. 

Jak wygląda badanie pulsoksymetrem?

Badanie pulsoksymetrem jest jednym z najprostszych badań diagnostycznych. Polega na umieszczeniu w odpowiedni sposób na palcu pacjenta specjalnego czujnika SpO2, po czym na ekranie pulsoksymetru widoczny jest wynik badania. Są również pulsoksymetry, których czujniki zakłada się na płatek ucha. Pulsoksymetria  wykonywana jest  u osób zagrożonych niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi, m.in. chorych na astmę czy choroby płuc. Prawidłowy wynik saturacji waha się w granicy 95 % do 99%. 

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne, które mierzą ilość energii we krwi oraz tętno. To ważne urządzenie, szczególnie w monitorowaniu pacjentów z objawami oddechowymi, we wszystkich chorobach płuc, COVID-19, astma, czy też podczas monitorowania snu. Oto ogólny opis budowy pulsoksymetra:

Podstawowe elementy pulsoksymetra:
Diody LED: Emitują promieniowanie świetlne (najczęściej dwa rodzaje: czerwone i podczerwone), które przenikają przez warstwę ochronną i krystaliczną, przez dosięgnięcie naczyń krwionośnych.
Fotodetektor: Odbiera światło, które lekarz odbite lub przeniknęło przez skórę. Dokonuje pomiaru ilości światła w danym momencie.
Elektronika i mikroprocesor: Przetwarzanie danych odebrane, obliczanie ilości małej we krwi oraz tętno. Wyświetl wyniki na ekranie lub przesyłaj dane do innego urządzenia, np. smartfona.
Podstawowa zasada działania: Pulsoksymetr działa na zasadzie absorpcji światła przez hemoglobinę w czerwonych krwinkach. Hemoglobina do białek krwi, które transportują tlen do krwi. W pewnym momencie, gdy czerwone krwinki przenoszą tlen, światło emitowane przez diody LED przenika przez naczynia krwionośne i zostaje wykryte przez fotodetektor. Kiedy czerwone krwinki nie przenoszą małego (tak jak to się dzieje w momencie skurczu serca), więcej światła jest pochłaniane. Na podstawie analizy wchłoniętego światła przez tlenową i nietylną hemoglobinę, mikroprocesor oblicza ilość krwi we krwi i tętno.

Budowa:
Diody LED: Umieszczone są zwykle po jednej stronie pulsoksymetra, zwykle na klipie, który przykłada się do palca.
Obudowa i wyświetlacz: Elektronika oraz mikroprocesor są wbudowane w obudowę urządzenia. Wyniki mogą być wyświetlane na ekranie lub innym urządzeniu przez Bluetooth lub kabel.
Zasilanie: Pulsoksymetr może być zasilany bateriami lub akumulatorami.

Ważne jest, aby zrozumieć, że budowanie procesu pulsoksymetra może być użyte dalej niż źródło na podstawie. Każdy producent może mieć własne ulepszenia i dodatkowe funkcje w swoich urządzeniach. Jeśli chcesz korzystać z pulsoksymetru, konieczne będzie zaawansowane przetwarzanie elektroniki, optyki oraz programowania mikroprocesorów.

Pulsoksymetr sklep - zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicnzego w sprawie ceny pulsoksymetrów. Cena pulsoksymetru zależy od ilości czujników satruracji ( Sp02) zakupowanych podczas transakcji. 

Zapraszamy do naszego stacjonarnego sklepu z pulsoksymetrami
 

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.
UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.