Przejdź do treści

HOLTERY



HOLTERY

Co to jest holter?

Holter to urządzenie medyczne które działa tak jak badanie EKG, z tą różnicą, że obserwuje serce przez 24 godziny. Jest to niezwykle istotne badanie w przypadku pacjentów z napadowymi zaburzeniami pracy serca, ważne jest również to, że holter działa również, gdy pacjent śpi, więc nasz najważniejszy organ działa wolniej.

Dla kogo badanie holterowskie?

Do badani holterem kwalifikują się przede wszystkim  osoby u których występują wszelkiego rodzaju kołatania serca, spowolniona praca serca, czy arytmia, zasłabnięcia i zawroty głowy- z podejrzeniami tła kardiologicznego. Chorzy na chorobę wieńcową, po zawałach a także Ci, u których wszczepiony został rozrusznik serca. 

Jak wygląda badanie holterem?

Do badani holterem nie trzeba się wcześniej w żaden sposób przygotowywać, zachowywać specjalnych diet czy ograniczać sport. Przed badaniem warto zadbać o higienę, ponieważ od momentu założenia holtera nie wolno brać prysznica, czy kąpać się. Nie należy też balsamować się, ani używać żadnych kremów w miejscu przytwierdzenia holtera. Badanie polega na przytwierdzeniu do klatki piersiowej odpowiednich elektrod, które monitorują pracę serca, połączone są one z małym urządzeniem- holterem, który nosi się przy sobie podczas całego badania, czyli przez 24 godziny. Przez ten czas pacjent wykonuje normalne czynności, jak na co dzień. Badanie jest bezbolesne i bardzo pomocne w dalszej diagnostyce.