Przejdź do treści

KARDIOTOKOGRAFKARDIOTOKOGRAF

Co to jest kardiotokograf?

Kardiotokograf zwane w skrócie KTG, jest urządzeniem służącym do badania tętna płodu, oraz skurczów macicy matki, to połączenie badania kardiologicznego z tokograficznym. Zazwyczaj wykonywane jest już od około 25 tygodnia ciąży, w późniejszym okresie ciąży lekarze zlecają coraz częstsze badania aparatem KTG, a w rezultacie na sali porodowej kobieta monitorowana jest praktycznie przez większość porodu. Kardiotokografia wykonywana jest również w przypadku gdy kobieta nie odczuwa, bądź czuje tylko słabe ruchy płodu. Kardiotokografy są niezbędnym wyposażeniem na każdym oddziale ginekologii jak i na Sali porodowej. Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze.

Jak wygląda badanie kardiotokografem:

Nie ma wskazań co do przygotowania się w jakiś specjalny sposób do badania. Przed rozpoczęciem badania specjalista prosi ciężarną o położenie się- zwykle na lewym boku i przykłada do jej brzucha dwie głowice. Jedna to głowica do badania tętna serca u płodu, druga zaś mierzy siłę skurczów macicy. Wynik ukazuje się na monitorze, może być tez drukowany w postaci krzywej na papierze rejestrującym w trakcie trwania badania. Czas trwania kardiotokografii to około 30 minut, jest to całkiem bezinwazyjne i bezbolesne badanie. 

Cena aparatu KTG - zależy od jego wyposażenia i marki producenta. Dodatkowo można zaopatrzyć się w wózek pod aparat ktg ze specjalnymi półkami na wyposażenie dodatkowe.